DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Vše o plemeni: Welsh Corgi Pembroke


Hledáte psího parťáka, který se s vámi bude nejen válet v posteli, ale také běhat po lese? Pak je corgi je jasná volba!

Welsh Corgi každého uhrane svou přátelskou povahou a nestandardním vzhledem – na první pohled totiž připomíná lišku! Je to aktivní psík, který i přes svoje krátké nohy působí robustně a neohroženě. Se svým pánem vydrží dlouho skotačit venku, ale také se celé hodiny válet na gauči a spokojeně pochrupkávat. Nepohrdne žádným pokrmem a je vitální i do velmi vysokého věku.


Krátce k historii plemene

Nejstarší zmínky o corgim pocházejí už z 10. století, kdy byl corgi využívám welskými zemědělci – hlídal jejich obydlí a vypomáhal na pastvě. Už jenom z názvu “welsh” je patrné, že se plemeno jako první vyskytovalo v oblasti Welsu. Historie znalí si možná vzpomenou, že se jedná o oblast, která byla hojně osídlena kelty, s těmi je totiž spojena jeho jeho druhá část názvu – corgi. “Cor” v keltštině znamenalo pravděpodobně skřítka/trpaslíka, ale šlo také o výraz pro hlídání, nebo pro ovce a konec slova “gi” byl pro kelty výraz pro psa, tudíž byl corgi něco jako trpasličí pes hlídající ovce.

První výstava s corgim proběhla v roce 1920 a jako plemeno byl uznán až v roce 1934.


V Česku:

Do Československa se Welsh Corgi dostal z Německa a to díky panu PhDr. Vladimíru Mojžíšovi, který se do pasteveckého plemena s krátkými nohami a s hlavou lišky zamiloval. První fenka Olma se sem tak dostala vlakem v krabici a měla zbarvení black and tan tedy černé s rezavým pálením.


Vzhled

Corgiové mají silné robustní tělo válcovitého tvaru. Nohy mají krátké a hlavu oproti nim velkou. Jedná se o střední plemeno s váhou kolem 10 kg. Většina jedinců má bílé znaky na hlavě, na krku, břichu a končetinách.


Vyžaduje Welsh Corgi nějakou zvláštní péči?

Vzhledem k tomu, že mají corgiové dlouhé tělo a krátké nohy, neměli by pravidelně vybíhat schody (mohly by mu způsobit problémy s páteří). Proto počítejte, že pokud si corgiho pořídíte, budete s ním muset jezdit výtahem, nebo jej do schodů nosit. Až na schody se ovšem jedná o aktivního pejska, který s vámi bude velmi rád sportovat a doprovázet vás na výlety.


Srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči, pouze je nutné připravit se na období línání – v takovém období je dobré corgiho vyčesávat pravidelně a pomoci tak uvolněným chlupům ven z kožichu.


Péče o uši, oči a chrup je stejná jako u jiných pejsků, neměla by se ale podceňovat.
Jakou mají povahu?

Corgiové jsou přátelští, hraví a milí psíci. Milují nejen celou svojí rodinu, ale zamilují si i jiné zvířecí kamarády. Pokud má corgi ale pocit, že je jeho milovaná smečka v ohrožení, neváhá a svou rodinu brání. Je proto i přes svůj nízký kohoutek velmi dobrým hlídačem.


Jsou velmi inteligentní, můžete s nimi provozovat psí zkoušky z poslušnosti, agility, dogdancing aj.


Díky své nekonfliktní a zvídavé povaze je vhodný pro páníčky začátečníky – výcvik zvládnou i starší děti, nebo senioři. Je ale třeba počítat s tím, že je to chytrý a aktivní pes, který potřebuje dostatek pohybu a zábavy. Pokud se (zvlášť mladý) corgi nudí, dokáže zlobit a ničit věci, naopak bez dostatku pohybu hrozí, že bude corgi přibývat na váze.

Zajímavosti:

  • Miluje jídlo, tudíž má sklony k obezitě.

  • Někteří corgiové umí být tvrdohlaví, ale není nic, co by nespravilo dobré jídlo, nebo pamlsky.

  • Jedná se o oblíbené plemeno britské královny Alžběty II.

  • Corgiové jsou na svých páníčcích velmi závislí a špatně snáší častou a dlouhou samotu.

  • Díky své husté srsti milují sníh a nevadí jim být venku i ve špatném (a chladném) počasí.
Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO