DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Vše o plemeni: Pudl


Budeme blbnout, páníčku?

Pudl – plemeno, které skloubilo eleganci se sportovním duchem a vysokou inteligencí. Bez ohledu na velikost se každý pudl vyznačuje velice energickou povahou, kterou dokáže dobře využít na hru, triky, cvičení, ale i na destrukci bytu, pokud mu není věnován dostatek pozornost a zábavy. Plemeno je vhodné i pro začátečníky, nebo kohokoliv, kde se chce vyhnout chlupům na oblečení, ale má čas se o srst svého psího miláčka starat.


Variety plemene


Toy


Je nejmenší a zároveň “nejnovější” ze všech pudlů – výška v kohoutku bývá pod 28 cm a pas i fena váží kolem 3 kg. Pro svou “skladnost” byl společně s trpasličím pudlem v minulém století jedním z nejoblíbenějších plemen na světě.

TrpasličíJedná se stále o velmi malé plemeno – váha se podobně kolem 5 kg. Výškou dosahuje do 35 cm. V 19. století účinkovali trpasličí pudlové v cirkusech – i přes svůj malý vzrůst jsou totiž stejně chytří jako jejich větší kolegové. Diváci navíc ocenili nápaditě upravenou srst – např. “na lva”, či “na ovečku”.Střední


Středně velký pes s dlouhými nohami – jeho výška v kohoutku dosahuje proto až do 45 cm. Střední pudl váží 15-18 kg.


Velký/královský


Královský pudl má v kohoutku od 45 až po 62 cm a váží 20-32 kg. Jde o původní variantu pudla používanou k lovu.

Krátce k historii plemene

Jedná se o velice staré plemeno, jehož původ je nejasný. Existují teorie, že pochází z Německa, jiné se přiklání spíše k Francii a některé dokonce k Asii.

Dokonce i v Egyptských a Římských hrobkách byly nalezeny ilustrace a sošky, které byly nápadně podobné pudlovi.

Nenechte se zmást nadýchaným kožichem, který zejména majitelé menších pudlů opatřují mašličkami – pudl byl původně lovecké plemeno vhodné na lov vodního ptactva. Jeho srst je veskrze praktická – oblasti, které se pudlům stříhají sloužily pro odlehčení váhy při plavání, zatímco dlouhé “vlasy” chránili klouby a důležité orgány před zimou.


Vzhled

Jak už jsme napsali – pudl je elegantní plemeno. Má dlouhé končetiny na kterých se doslova nese – zvlášť setkáte-li se s velkým pudlem. Jeho trup je trochu delší, než samotná výška v kohout a dlouhý má rovněž čumák, ocas, či dolů svěšené uši. Oči pudla jsou tmavé a bystré. Srst je kudrnatá, bez podsady a na dotek velmi měkká (jistě vás proto nepřekvapí, že toy pudl vypadá jako roztomilý plyšák).


Vyžaduje pudl nějakou zvláštní péči?

  • Přestože je pudl bez podsady a nelíná, je třeba se o jeho srst starat. Srst by se měla několikrát týdne česat, aby se zabránilo plstění. Pokud není pudl pravidelně kartáčován, vznikají mu v srsti chuchvalce, u kterých již není jiná možnost, než je opatrně odstřihnout.

  • Jelikož pudlům roste srst neustále, je nutné jim kontrolovat vnitřek uší – občas nestačí běžné čištění ucha kapičkami a ubrouskem, ale je třeba ucho vystříhat, aby se předešlo ukládání nečistot.

  • Pudlové trpí na slzení očí – neobejdete se proto bez očištění. Na očištění vám postačí hadřík s borovou vodou, případně žínka namočená do teplé vody.

  • A stejně jako u jiných psů by se nemělo zapomínat na čištění zubního kamene a střihání drápů.


U velkého pudla může vyčesávání neostříhaného pudla zabrat i 10 hodin týdně

Jakou mají povahu?

Pudlova povaha je povahou toho nejlepšího přítele – je chytrý, přátelský, věrný, hlídá své lidi a má velmi kladný vztah k dětem. Pokud chcete se svým psem cvičit, tančit, nebo dělat agility, můžete si být jisti, že pudl vše náramně ocení a ve všem bude vynikat. Ovšem velké množství energie může pudl, který se nudí, využít k destrukci. Stejně tak láska ke smečce jej nepředurčuje jako psa vhodného na zahradu – přestože jeho srst dobře odolává venkovním podmínkám.Zajímavosti:

  • Pudlové jsou velice chytří – dokáží rozeznat až 400 slov.

  • Nepelichají, jejich srst neustále roste (stejně jako lidské vlasy). Jsou proto vhodným plemenem pro alergiky.

  • Pudlové rádi štěkají – když se bojí, něco slyší, hrají si, nebo mají radost. Budoucí majitel by se měl proto na toto chování připravit.Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO