DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Vše o plemeni: Knírač malý


Knírač malý, zbarvení pepř a sůl.

Knírač malý je oblíbeným psím kamarádem. Je totiž hravý, má rád zábavu, ale zároveň se svým páníčkem velice rád proleží celé odpoledne doma na gauči. A pokud si vás nezíská svojí pohybovou zdatností, jistě vás zaujme svou loajalitou. Na svého páníčka, ale i na celou svou člověčí smečku, totiž nikdy nedá dopustit. Navíc jako hlídač v domě se jistojistě osvědčí jako nepřeslechnutelný psí alarm.


Krátce k historii plemene

Knírač malý je ze všech svých knírových příbuzných (knírač velký a knírač střední) nejmladší variantou plemene. Křížení malého knírače datujeme koncem 19. století, kdy se v Německu snažili “vytvořit” menší variantu knírače středního. Za tím záměrem křížili knírače středního s opičím pinčem, nebo trpasličí pudlem. Oficiálně bylo toto plemeno nazváno kníračem malým až v roce 1917.


V Česku

K nám (do tehdejšího Československa) se knírač malý dostal rovněž z Německa. V roce 1925 tu dokonce Němci založili klub kníračů (Pinscher-Schnauzer Klub Prag). Češi se popud vzniku klubu začali angažovat k vytvoření vlastního klubu, který vznikl hned dva roky poté. Klubu chovatelů kníračů z roku 1927 funguje dodnes.


Vzhled

Malý knírač existuje v barvě černé, černostříbřité, pepř a sůl, nebo bílé. Průměrná výška dospělého knírače je 30–35 cm a váha se pohybuje v rozmezí 4,5–8 kg. Tvarem těla připomíná své větší příbuzné. Má silné končetiny, vysoce postavený ocas, mohutný krk, dopředu klopené uši, velký čenich a tmavé oči. Srst je hustá, hrubá, na hlavě kníračům vyrůstá zejména nad očima a pod bradou (od toho název knírač).


Vyžaduje knírač nějakou zvláštní péči?

Knírač je jedno z plemen, která nepelichají, musí se ale pravidelně (3-4 do roka) stříhat, nebo trimovat. Pokud máte knírače jako mazlíka a srst stříháte, bývá obvykle trochu jemnější, než když je trimovaná. Protože knírači roste srst neustále do očí a pod pusou, spousta majitelů často srst v okolí obličeje zastřihuje, aby si do ní pejsek nezamotal potravu, listy, bodláčí... a aby mu srst nepadala do očí. Pokud necháváte srst u knírače delší, je třeba jej čas od času rozčesat, nebo umýt. Zvlášť pokud se vrátí z procházky v přírodě.


Jakou mají povahu?

Knírač je vždy aktivní, hravý, inteligentní a zvědavý pejsek. Hravý bývá i ve vysokém věku. Ocení dlouhé procházky, výlety, nebo pobyt na zahradě. Svou rodinu miluje, proto se stal právě knírač malý oblíbeným rodinným pejskem. Baví ho učit se novým věcem, dokáže se skamarádit i s jinými rodinnými pejsky, případně s kočkami. Své majitele hlídá a je k nim loajální. Na cizí sice štěká, ale pokud přijde návštěva, většinou si brzy zvykne.

Knírač malý je velký psí kamarád a společník.

Bývá občas tvrdohlavý (to se s vyšším věkem často stupňuje), nezřídka se stává že si starší pes oblíbí své rituály a umí být nevrlý, pokud mu je někdo porušuje. Má vysoký hlas a jako většina teriérů rád štěká. Zatímco s kočkami a jinými pejsky malého knírače snadno spřátelíte, nedělejte si podobné iluze s malými tvory (hlodavci, ještěrky apod.). Po svých předcích zdědili totiž výbornou schopnost pro lov myší (a jim podobným tvorům).


Zajímavosti:

  • Jedná se o vitální plemeno, nemoci se kníračům většinou do vysokého věku vyhýbají, přesto byste na to neměli spoléhat a každou odchylku od normálu řešit s vaším veterinářem.

  • Svému majiteli se umí přizpůsobit – jeden den se s vámi bude rád válet od rána do večera v posteli a druhý s vámi s radostí vyrazí na celodenní pochod.

  • Rychle a snadno se učí a je proto vhodný i pro začátečníka.

  • Miluje lidi a děti, ale jen pokud se k němu hezky chovají, při pocitu ohrožení, nebo při ohrožení jeho rodiny se umí knírač nejen ozvat.


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO