DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Psí akné


Akné? Znamená to, že jsem teď už v pubertě?

Možná vás překvapí, že akné není záležitostí pouze lidí, ale objevit se může i psů, nebo koček. S akné se můžete setkat u všech plemen, ale náchylnější jsou plemena s krátkou srstí, či vrásčitou kůži na obličeji (boxer, buldok, mops…). Stejně jako u lidí se může akné objevit pouze v pubertě a v dospělosti zmizet, ale také se může stát problémem, který se neobejde bez lékařské pomoci.


Obecně o psím akné

Jak už jsme napsali, psí akné se může objevit u všech plemen a to zejména ve psí pubertě (mezi 5-8 měsícem věku štěněte). Objevuje se nejčastěji v oblasti obličeje (tlama, brada, čumák). Důvodem vzniku je nadměrná kombinace mazu a odumřelých kožních buněk, které ucpávají póry a mají za následek červené hrudky a černé či bílé tečky.


Objevit se může ale i starších, nebo mladších psů, kdy důvodem nebývají hormonální změny běžné v pubertě, ale například alergie, genetické predispozice, nebo nevhodné složení potravy.


Symptomy

Nejčastěji si majitelé všimnou červených hrbolků, nebo malých černých či bílých teček. Signálem ale může být také časté škrábání si obličeje, buďto tlapkou, nebo o hrubé povrchy (koberec, nábytek). Pokud dojde při škrábání k porušení kůže, může se akné zanítit a začít hnisat. Zanícené akné je pro psa bolestivé na dotek.


Jak psí akné léčit?

Většinou psí akné zmizí, jakmile pes trochu vyroste, pokud si ale váš pejsek často škrábe obličej a akné se mu zanítilo, je vhodné rány stejně jako u lidského obličeje čistit. Nikdy ovšem nepoužívejte přípravky určené pro lidské akné – vodičky a oleje by mohly psí kůži vysušit a projevy akné naopak zhoršit. Akné se ani nezkoušejte nijak nípat, či mačkat. Na základní čištění vám stačí použít jemný hadřík namočený ve vlažné vodě.


Pokud se i přesto akné nebude lepšit, je důležité určit jeho příčinu. Nejedná-li se o štěně, může vám pomoci například změna krmiva, nebo psího šamponu. Se zhoršujícím se psím akné se určitě nebojte navštívit veterináře, pomůže vám určit příčinu a předepíše vám vhodné lokální ošetření (masti, mýdla).


Prevence

Psí akné je součástí psí puberty, přesto existuje pár způsobů, jak pejskovi pomoci, aby se mu akné příliš nezhoršilo:

  • udržujte čenich a tlamu pejska suchou a čistou (např. po jídle, nebo po procházce venku),

  • u psů s vrásčitou kůží provádějte čas od času čištění vlhkým hadříkem v záhybech kůže.

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO