DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Proč má pejsek průjem?


Pejsi jsou z průjmu většinou posmutnělí – ať už proto, že ví, že se budou muset koupat, nebo proto, že jim není dobře.

Každý pejskař dřív nebo později zažije den, kdy bude mít jeho pejsek průjem. Pokud se vám to stalo poprvé – nepanikařte. Řidší stolice patří v životě pejska k běžným jevům, které nejčastěji vyvolává změna jídelníčku (nové granule, pamlsky, dobroty). Pokud ovšem průjem trvá déle, jak jeden den, může být problém závažnější. Co všechno může průjem způsobovat a jak mu předejít se dočtete v následujícím článku.


Jak vlastně průjem u pejska poznat?

Jde o řídkou stolici, tu pejsek vylučuje obvykle vícekrát jak třikrát za den. Pro pejska je nutkání tolik nepříjemné, že je možné, že nutkání si ulevit nevydrží ven. Pejska bolí bříško, je unavený, nemá chuť k jídlu ani ke hrám, může mít dokonce i zvýšenou teplotu.


Pejska za domácí průjmovou nehodu netrestejte, pejsek za to nemůže a trestem byste jeho zdravotnímu stavu rozhodně nepomohli!


Příčiny průjmu

1) Nevhodná strava

Nejprve byste měli popřemýšlet o tom, co pejsek předchozího dne jedl – dostal něco dobrého ze stolu? Změnili jste nedávno granule? Leží vám dom pytel s granulemi už delší dobu? Pokud nevíte o ničem neobvyklém, co pejsek snědl, určitě byste měli překontrolovat uskladněné pamlsky a granule. Mají stále stejnou barvu? Voní jako obvykle? Pokud je uchováváte v původních obalech, zkontrolujte datum spotřeby. Nevhodná, nebo nová strava je nejčastější příčinou psího průjmu.

Poznámka redakce: Pokud přecházíte na nové granule, přecházejte postupně – nové granule míchejte s těmi starými a postupně zvyšujte příděl nových granulí, až staré granule zcela nahradíte.

2) Potravinová alergie

Stejně jako lidé, i pejsci mohou trpět alergiemi a intolerancí, které se sice mohou projevit ještě ve štěněčím věku, ale také i kdykoliv během dospělosti. Ovšem ne každý průjem po nových granulích musí být nutně alergií! Pokud byl přechod na nové granule okamžitý, může se jednat pouze o dočasný jev, který se časem spraví.

Potravinová alergie se mimo řídkou stolici projevuje také kožními obtížemi. Pejska uvidíte se často drbat – začervenalá místa a strupy po drbání se objevují zejména v okolí čumáku, uší, na tlapkách, v podpaží a ve vnitřní oblasti stehen. Pokud máte podezření na potravinovou alergii poraďte se svým veterinářem, pravděpodobně vám doporučí speciální krmivo.


3) Otrava

Krvavý průjem, zvracení, apatie, krev v moči, funění, únava, bolesti, křeče, ztráta chuti k jídlu a pití, zarudlé oči,... u každého pejska se otrava projevuje jinak (záleží také na tom, čím se pejsek otrávil). Pejsek se může otrávit během pobytu venku, kdy sní například jed na hladovce, jedovatou květinu, či houbu, ale také i tím, že vypije nebo sní zkažené jídlo. Zpozornět byste rovněž měli, pokud pejsek snědl potravinu, která do jeho tlamy rozhodně nepatří – tou může být např. čokoláda, avokádo, nebo rozinky. Při podezření na otravu neváhejte a vyhledejte urychleně veterinární pomoc!


4) Střevní parazité

Pokud váš pejsek není odčerven, není vůbec nepravděpodobné, že se může jednat o jednoho ze střevních parazitů. Pejsek se mohl nakazit někde na procházce, od blechy, či jiného parazita, nebo dokonce od vlastní matky (přes mateřské mléko).

Proto pokud váš pejsek není odčerven a vy máte podezření na parazity – pejska odčervěte, případně se o vhodném preparátu poraďte se svým veterinářem.


5) Střevní chřipka

I tu s námi mají pejsci společnou – postihuje především štěňata, u dospělých psů je většinou (téměř) bezpříznaková. Může se jednat buďto o parvovirózu, koronavirózu, psinku, nebo virový zánět jater.

Střevní chřipka u pejska většinou začíná opakovaným zvracením, teprve až poté se přidává průjem. Návštěva veterináře je nutná v těžších případech, pokud je pes téměř bezpříznakový, pravděpodobně si nemoci nevšimnete. Pejskovi lze ulevit krátkou hladovkou, případně lehce stravitelnou dietou.


Pokud máte doma pejsků (či jiných zvířátek) víc, měli byste zpozornět a držet psí parťáky pokud možno od sebe, aby se zdravý pejsek od nemocného nenakazil.


6) Stres a strach

Spousta pejsků na změnu prostředí a podnětů reaguje řidší stolicí. Stresující a strach nahánějící situace může být např. cestování, stěhování, návštěva, nový člen domácnosti (ať už lidský, nebo zvířecí), výstava, návštěva veterináře, nebo kadeřníka apod.


Poznámka redakce: Při průjmu by měl mít pejsek vždy přístup k dostatku čisté vody!

7) Léky

Pokud pejsek začal brát novou medikaci, přečtěte si příbalový leták, zda patří průjem jedním z jejich vedlejších příznaků. Pokud průjem bude přetrvávat déle, jak 24 hodin, kontaktujte veterináře, který pejskovi léky předepsal a poraďte se s ním o dalším postupu.


8) Selhání jater, nebo ledvin

Selhání jater a ledvin se může projevovat nejen průjmem, ale také častějším močením (moč mívá tmavou barvu), hubnutím, apatií, žíznivostí, zvýšenou teplotou, onemocněním očí, dušností…

Pokud máte podezření na selhání jater, nebo ledvin – vyhledejte veterináře!


9) Nádorová onemocnění

Nádorová onemocnění ve střevech se nejčastěji projevují chronický průjmem (pastovitého rázu), ve kterém lze pozorovat příměs krve, či hlenu. Čím dříve nádor ve střevě odhalíte, tím větší šanci má pejsek na úplné, či alespoň částečné (zpomalení nemoci) zotavení.Neboj se člověče, společně i průjem zvládneme!


Jak se průjmu předejít?

  • Psa pravidelně odčervuje.

  • Stravu měňte pouze postupně.

  • Nedávejte pejskovi lidské jídlo.

  • Pokud pejsek vždy rychle zhltne, podávejte stravu po menších porcích, ale častěji.

  • Vyvarujte se krmivu s velkým množství sacharidů a tuku.

  • Pokud je pejsek náchylný k průjmům, nepodávejte kapsičky a konzervy.

  • Vždy kontrolujte datum spotřeby krmiva.
Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO