DOGIO MAGAZÍN

  • renahrabakova

Průvodce soužitím pejska s dítětem: Jak oba udržet v bezpečí?


Ruku na srdce – malé děti mají občas opravdu šílené nápady. Není to často ani o tom, že by někomu chtěli ublížit, ale zkrátka jsou na světě příliš krátce na to, aby veděly, co se může a co ne. Jejich dovednosti se navíc mění každým dnem, a proto je občas těžké odhadnout jejich reakci. Máte-li doma s malým dítětem i pejska, musíte být maximálně obezřetní. Co udělat pro to, abyste je oba udrželi v bezpečí, se dozvíte v následujícím textu.

Pokud jde o děti a psy, vždy byste se měli zaměřit na jejich bezpečnost. Ukousnutému prstu lze totiž ve většině případů předcházet. Nicméně ani vyhýbání se kousnutí (samozřejmě menšímu, „výchovnému“) také není tou nejlepším způsobem interakce v soužití pejska s dítkem. Určitě nikdo z nás nechce, aby naše ratolest a pejsek žili ve vzájemném strachu – naopak si přejeme, aby byl jejich vztah plný radosti a vzájemné lásky. K tomu je ale zapotřebí, aby se obě strany cítily pohodlně a bezpečně.


Přiměřené chování ke všem pejskům

Jako rodiče byste svému dítku měli vysvětlit, že se k cizím pejskům nemůže chovat tak, jako k tomu svému. Není tedy vhodné snažit se hladit v parku cizí psy, u kterých neznáme jejich povahu. Vysvětlete tedy svému potomkovi, že pokud bude chtít cizího pejska pohladit, musí nejdřív zjistit, jak bude na tuto situaci reagovat. Nejlépe bude, když se poradíte s majitelem tohoto pejska – ten ho zná nejlépe a dokáže jeho reakci předvídat. Čím dříve to své dítko naučíte, tím lépe. Dále mu vysvětlete, že na pejska musí být jemný, nesmí ho tahat za chlupy, ocas ani uši. Co se týče vašeho pejska, ujistěte se, že váš potomek zná hranice. Nechte pejska, aby byl sám, když jí. Své ratolesti vysvětlete, že není vhodné, aby mu chodilo lehat do pelíšku.


Dejte pejskovi prostor k útěku

Váš mazlíček by se neměl cítit být nucen k něčemu. Proto je dobré, aby měl vždy možnost odejít. Jen tak se bude cítit bezpečně. Děsit ho může i to, když si vaše ratolest hraje s hlasitými hračkami nebo nadšením křičí.


Buďte vždy připraveni zasáhnout

Pamatujte na to, že se i ve zdánlivě nevinné situaci může stát ledasco. Proto buďte vždy v takové blízkosti, abyste mohli v případě problému rychle zasáhnout. Pokud si musíte vyřídit hovor nebo odejít na zahradu, doporučujeme, abyste pejska vzali s sebou.


Posilujte pozitivní interakci

Děti by určitě měly být zapojeny do péče o vašeho domácího mazlíčka. Samozřejmě vše by mělo být přiměřené jejich věku. Po své ratolesti určitě nechtějte, aby chlupáčovi podávalo léky, ale může mu třeba vyměnit misku s vodou nebo dosypat granule. Děti se mohou podílet i na tréninku pejska. To může být dokonce velmi dobrou interakcí pro oba dva. Dítko se také může podílet v péči o kožíšek – tím se naučí k pejskovi přistupovat jemně a také zjistí, kterým místům na jeho těle je lepší se vyhnout a která jsou zvířátku naopak příjemná.

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO