DOGIO MAGAZÍN

  • renahrabakova

Pořizujete si pejska? Pozor na množírny!


Příchod nového domácího mazlíčka je vždy velká událost. Nastávající majitelé se snaží přípravy nepodcenit a nabídnout svému zvířátku co nejpříjemnější přechod z jednoho domova do druhého. V rámci řádných příprav byste si měli prověřit právě místo, ze kterého si chystáte vašeho pejska (kočičku, ale i jiné zvířátko) vzít. Ne vždy je vše tak růžové, jak se může na první pohled zdát.

Budoucí páníčci si své zvířátko vybírají podle různých kritérií. Někdo chce, aby byl jeho pejsek kliďas, další se poohlíží po aktivní rase, se kterou si v budoucnu užije spoustu dobrodružství. Po čem ale toužíme všichni stejně, je to, aby bylo náš chlupatý mazlík zdravý a ve svém životě prospíval. Bohužel ne vždy můžeme toto na 100% ovlivnit. Co ale udělat můžeme (a co bychom určitě udělat i měli), je prověřit si místo, ze kterého si chlupáče bereme. Ne každý chovatel dbá na předepsaná kritéria vhodná k chovu a vy si odběrem jeho zvířátka můžete zadělat na velké problémy.

S průkazem původu nebo bez?

Průkaz původu (zkráceně PP) je vlastně doklad o původu vašeho pejska, ve kterém jsou uvedené informace o jeho předcích. Chovatel pečlivě plánuje každý vrh tak, aby měla budoucí mláďátka typické vlastnosti pro dané plemeno. V PP také dále najdete identifikační údaje a zdravotní stav vašeho zvířátka, jeho označení (čip nebo tetovací číslo) a také informace o chovateli. Tento průkaz vám zkrátka zaručí to, že váš budoucí miláček odpovídá standardům svého plemene. Pokud máte tedy vysněnou rasu, se kterou chcete strávit plno šťastných let, PP je jedinou zárukou toho, že si domů přivezete takového pejska, který odpovídá vašim požadavkům. Navíc chcete-li mít svůj vlastní chov nebo se účastnit výstav pro čistokrevná plemena, bez PP se zkrátka neobejdete.

Kdo je množitel?

Množitel je kdokoliv, kdo záměrně množí zvířata, která nejsou určena k chovu. Je to i tedy ten, kdo chce svému pejskovi nebo kočičce “jednou za život” dopřát mláďata. Množírna tedy nemusí být jen špinavá kobka s klecemi, ve kterých zvířecí matky produkují štěňátka nebo koťátka jako na běžícím pásu. Vzhledem k tomu, že tohle domácí množení není nijak odborně sledováno, riskujete, že si domů přivedete zvířátko, které může mít do budoucna velké zdravotní problémy (například dysplazii), nebude odpovídat standardům daného plemene, jeho povaha nebude taková, jaká by měla být (například agresivita u retrívrů) a podobně.

Uznáváme, že pořídit si zvířátko s PP je drahá záležitost, ale určitě se tato investice vyplatí. Řešení zdravotních problémů by vás mohlo vyjít ještě dráž, v horším případě byste také o svého miláčka mohli velmi brzy přijít.

Když pejska s PP nepotřebujete…

V tomto případě není nic jednoduššího než si vybrat nějakého chlupáčka z útulku nebo depozita. V dnešní době jich existuje celá řada. A navíc ujmutím se takového chudáčka zachráníte životy dva - tím, že si vezmete nějaké zvířátko domů, uvolníte místo pro další, které nyní třeba trpí někde na ulici.

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO