DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Pes je vůči mně agresivní: Možné příčiny a řešení


Správná výchova je základ. Co když ale pes začne být agresivní, i když je dobře vychovaný?

Každý z nás zpozorní, je-li v přítomnosti agresivní pes. Pro většinu lidí, ať už pejskařů, nebo nepejskařů to je nepříjemný zážitek. Zvlášť pokud je agresivní pes, který je jindy hodný a přátelský a najednou nevíte, co od něj můžete čekat. Stejně jako jiná zvířecí chování i agrese je reakcí zvířete na nějaký podmět, vaší snahou by tak nemělo být zvíře potrestat, či pokárat, ale nejprve najít onu příčinu, kvůli které ke změně chování došlo.


Strach

Nejčastěji si změny chování u pejska všimnete, když je vystrašený. Mnoho psů jen sklopí ocas a běží se skrýt, pokud ale toto chování nepomáhá, pes je odhodlaný se bránit a je agresivní.

V případě, že máte adoptovaného pejska, který si v minulosti zažil ošklivé věci, je klíčové zjistit, jakými útrapami si prošel, abyste se jich mohli vyvarovat a následně s nimi pracovat.


Příklad: Pokud adoptovaného pejska jeho předchozí majitel bil páskem, pes znejistí a může být agresivní, když se bude nacházet v blízkosti pásku, nebo něčeho podobného.


Odnaučení strachu je možné, ať už jde o bázlivé štěně, či o staršího pejska s nepěknými zážitky, ovšem vyžaduje trpělivost. Odnaučování může mnohdy trvat i několik měsíců, ke každému pejskovi je přitom nutné přistupovat individuálně. Jen soustavná péče a malé kroky mohou pomoci překonat strach.


Příklad postupu: Pásek umístíme na zem v dostatečné vzdálenosti od psa. Na pejska hovoříme klidně, dáme mu pamlsek a do ničeho jej netlačíme. Časem nalákáme na pamlsek psa blíže k pásku. Postupně bychom se měli dostat do situace, kdy budeme moci pásek v rukou držet a pes bude klidný.Nemoc, nebo zranění

Pokud pejsek, který nikdy nebyl zlý, natož tak agresivní, najednou vrčí, cení zuby a naštvaně štěká, je dost možné, že je na vině nemoc, či zranění. Bolest a špatný zdravotní stav je častým spouštěčem agrese. Pokud je váš pes tudíž agresivní bez zjevné příčiny a navíc se u něj vyskytují jiné změny (změna chuti k jídlu, časté močení, únava apod.), návštěvu veterináře neotálejte.


Obsese/sobectví

Pes může být majetnický a sobecký na téměř cokoliv – jídlo, hračky, místo, ale i na svého oblíbeného pána. Takový pes začne vrčet, štěkat a nebo dokonce kousat, když se přiblížíte, anebo mu seberete “jeho” a jen “jeho věc”. Pejsek sobec pravděpodobně sobcem už zůstane, ale pokud si takového chování všimnete již u štěněte, je dobré s tím pracovat (např. naučit ho, že vám má hračku dát a že mu ji pak zas vrátíte). Pokud ale pejsek přesto trvá na svém sobeckém chování, spravte o tom svoje okolí. Návštěva by měla vědět, že mu nemá sahat na misku (zvlášť pokud jsou návštěva malé děti), nebo mu nebrat tu či onu hračku z tlamy.


Ukázka dominance

Psi si mezi sebou mnohdy dokazují dominanci agresivním chováním, nicméně toto chování může pes vztáhnout i na člověka. Mohlo by se vám zdát, že dominance u psa je přirozenou vlastností a nejde s ní pracovat, opak je ale pravdou – dominance u psa je obvykle podmíněna podmínkami, ve kterých vyrůstal a ve kterých žije.


Příklad: Pokud necháte štěně si dělat, co se mu zachce, vyroste z něj nevychovaný pes, který si váš byt i vás bude s chutí “dominovat”. Pokud ale psa vhodně vychováváte, aby věděl, co si smí a nesmí dovolit, pes bude pokládat za pána smečky vás.


Poznámka redakce: Dejte ale pozor, agresivní chování jako ukázka dominance není u rodinného pejska běžný důvodem, proč je najednou agresivní. Vždy první vylučte zdravotní problém, než se pustíte do vychovávání, nebo jiných opatření.

Frustrace

Stejně jako pes, který je vystaven přílišnému strachu, může frustrovaný pes vykazovat známky agresivního chování. Frustrovat psy může, pokud jsou někde dlouho přivázaní, či zamčení, pokud mají špatnou stravu, nebo jsou vystaveni jiným nepříznivým podmínkám.


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO