DOGIO MAGAZÍN

  • Hana Moualla

Pečujete o psí zuby správně?


psí zuby
Jsou jako perličky, co říkáš?!

Péče o zuby je základem zdraví nejen u lidí, ale také u zvířat. Když pomineme estetickou stránku, má stav dásní a zubů vliv na celkový stav zvířete. Jak poznáte problém, že má váš pes problém se zuby?


Prvním varováním je zápach z tlamky


Psí dech málokdy voní po fialkách. Zápach z dutiny ústní by ale neměl být neúnosný. Psům za zuby ulpívají zbytky potravy a pokud se mechanicky neodstraní, počet mikrobů se v tlamě skokově zvýší a váš miláček se může dopracovat k zánětu dásní nebo zánětu čelisti.


Jak na zubní plak?


Zuby jsou během dne vystaveny různým podmínkám. Odstraňování zubního plaku patří k základní péči o psí zuby. Žvýkací zubní kartáčky ke správné péči o psí chrup nestačí. Je dobře, pokud svého psa zvykáte na kontrolu tlamky od mladého věku. Čistit můžete dětským zubním kartáčkem nebo prstovým kartáčkem pro kojence. Ne každý to ale dovolí. Potom nezbývá než se poradit s odborníkem. Postup při vyšetření závisí vždy na temperamentu zvířete. Prohlížet se totiž musí i třenové zuby a stoličky.


Další komplikace, když se zuby nečistí


Neopečovávaný chrup je obvykle ihned viditelný a veterinář nebo veterinární stomatolog si pro další postup zhotoví rentgenový snímek, aby zhodnotil, zda zkažený zub vytrhnout. Zuby se mohou psovi drolit nebo doslova viset z dásní. To může psovi způsobit kromě problémů s přijímáním potravy i závažnější stavy. Třeba rozsev infekce v krevním oběhu. Vliv na stav chrupu může mít celkový stav zvířete. Hojí se mu rány dobře? Jaká má onemocnění? Pro kvalitní péči o chrup psa je nutné posoudit celkový obraz vašeho chlupáče.


Bez sedace nebo se sedací?


Jak poznáte, zda je o zbarvení zubu nebo už kaz? Pohledem jen těžko. Jednak je nutné zhodnotit celkový stav zvířete, a také je nutné použít zobrazovací metody. Pro důkladné zhodnocení chrupu a jeho vad, je často nutné pořídit rentgenové snímky a fotodokumentaci. Bez sedace lze provést základní odstranění zubního kamene, ale pouze z korunky zubu. Navíc nejde o postup, kteří by odborníci na stomatologii u psů doporučovali z více důvodů. Proto doporučujeme, abyste se vždy poradili se svým veterinárním lékařem.Foto: Engin_Akyurt

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO