DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Nejčastější psí onemocnění


Je váš pejsek stále unavený? Dejte pozor, možná je totiž nemocný.

Každý páníček by se nemocem u svého pejska nejraději vyhnul, ale stejně jako člověk, i pejskové mohou čas od času onemocnět. Rozpoznání prvních příznaků a včasná léčba může nejen výrazně ulevit vašemu psímu miláčkovi, ale také znatelně urychlit proces léčby. Projděte si dvanáct nejčastějších psích onemocnění i s jejich příznaky, ale nezapomínejte, skutečnou diagnózu by měl vždy stanovit lékař!


1. Zánět spojivek


Zánět spojivek může postihnout jedno i obě psí oči. Hlavním příznakem a signálem pro vás bude výtok – vodnatý, slizký, hnisavý, nebo dokonce krvavý. Když se na oko psa podíváte uvidíte zarudlé spojivky stejně jako u člověčího zánětu spojivek. Psa oko může bolet, může jej proto přivírat, třít si jej packami nebo se celou hlavičkou otírat o předměty.


2. Šedý zákal

Šedý zákal sice může být dědičný, ale nejčastěji se vyskytuje u starších psů. Oko šedne od okrajů až ke středu a na pohled je matné/šedivé. Většinou je bohužel těžké si postupujícího šedého zákalu všimnout v brzké fázi, proto je dobré veterinární vyšetření neodkládat.


3. Artritida

Artritida je velmi běžným onemocněním starších pejsků, spousta majitelů si proto změnu chování psa spojuje s věkem, nikoliv s onemocněním. Pejskové trpící artritidou mívají problém se rychle postavit (zejména po ránu, nebo v chladnějším prostředí) a začnou být mnohem méně aktivní, než bývali.


4. Infekce uší

Hrozí zejména u pejsků, kteří tráví hodně času venku – do oušek se totiž může dostat nečistota, která zánět způsobí. Pejsek si uši často tře packami, nebo se na nich drbe, časté je také třepání hlavou. Při prohlédnutí můžete zjistit, že uši zapáchají a tvoří se v nich nadbytek ušního mazu.


5. Psincový kašel

Jde onemocnění podobné lidské chřipce – nejčastěji se jím pejsek může nakazit na podzim a na jaře. Pejsek má dráždivý suchý kašel (někdy se může jednat i o záchvaty kašle, které spoustu páníčků vyděsí). V důsledku kašle se může objevit i bílá pěna u huby, případně zvracení.


6. Průjem

Průjem postihne za život každého pejska – občas stačí jen změna granulí, výběr nevhodné konzervy, nebo prošlý pamlsek a pejsek dostane průjem. Jindy se ale může jednat o vážnější onemocnění. Více o průjmu a co vše může být jeho příčinou, najdete ve článku Proč má pejsek průjem?7. Kožní onemocnění

Kožní onemocnění poznáte podle změny stavu srsti (není lesklá, vypadává), pejsek se může velmi často drbat a olizovat – v kožichu poté najdete strupy, nebo šupinatá místa. Nalézt můžete rovněž pupínky, nebo červené skvrny. Pokožka občas dokonce zapáchá, nebo mokvá. Správnou diagnózu vám pomůže určit veterinář.


8. Červíci

Nejčastějšími signály bývá průjem, špatná kvalita srsti nebo změna chování psa (pes je unavený, někdy až apatický). V případě tasemnice uvidíte ve trusu kusy jejího těla (drobní bílí červíci). Pokud nákaza parazitem trvá delší dobu, pejsek znatelně hubne, ačkoliv přijímá stále stejné množství potravy.


9. Zubní kámen

Vzniká stejně jako u člověka mineralizací zubního plaku. Na zubech má šedou až hnědou barvu a je tvrdý. Obvykle jej najdeme na okraji dásní, na vnější i vnitřní straně zubů. Varovným signálem se pro mnoho páníčků stává neobvyklý zápach ze psí tlamy.


10. Cukrovka

Psi s cukrovkou nadměrně pijí a potřebují úměrně tomu chodit také často močit. Zvíře rychle hubne a je unavené. Při neléčené cukrovce se může vyskytnout také šedý zákal, či onemocnění kůže. Léčbu bychom proto neměli odkládat!


11. Zablešení

Pes, kterého napadly blechy se bude velmi často drbat. V kožichu mu můžeme nalézt červené skvrny s jasným bílým ohraničením (zejména v okolí uší, ocasu, na břiše nebo na vnitřní straně stehen). Blechy jsou viditelné i lidským okem a lze je proto v kožichu i objevit. Tím, jak se pejsek drbe mohou vzniknout strupy, holá místa v kožichu, nebo dokonce ekzém.


12. Rakovina

Rakovina je zákeřné onemocnění, které se nemusí projevovat nijak, ale také jej může doprovázet značná část symptomů (které ovšem doprovází i jiná onemocnění). Nejčastější z nich bývají: ztráta chuti k jídlu, kašel a potíže s dýcháním, úbytek váhy, krvácení, apatie či výrůstky a boule.Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO