DOGIO MAGAZÍN

  • renahrabakova

Je péče o psí srst nezbytná?


Zdravá a lesklá srst je u pejsků odrazem jejich dobrého zdravotního stavu. Kvalitní srsti docílíme vhodnou péčí, dobrou stravou i speciální kosmetikou. Některá psí plemena potřebují péče více, jiná zase méně. Co je ideální pro vašeho psího miláčka se dozvíte v následujících řádcích.

Péče o srst vašeho domácího mazlíčka by měla být jedním ze základních pilířů vašeho společného života. Nejedná se pouze o zkrášlovací rituál. Role psí kštice tkví především v tom, že se jedná o jakousi bariéru mezi jeho organismem a okolním světem. Pejska chrání totiž nejen před deštěm a hmyzem, ale také zachycuje prach a tepelně ho izoluje. Mimo to je i ukazatelem jeho zdravotního stavu. Proto by si každý pejskař měl tuto činnost osvojit a brát ji za pravidelný a nezbytný rituál.


Pravdou je, že extrémy nejsou zdravé - stejně jako žádná péče není dobrá ani péče přehnaná. Odborníci například varují před častými koupelemi a šamponováním, které mohou vést k podráždění kůže a jejímu přílišnému vysušení. Vašeho pejska proto koupejte jen tehdy, kdy je opravdu hodně špinavý nebo zapáchá. Vždy používejte takové přípravky, které jsou určené přímo pro pejsky a omývejte ho vlažnou vodou - příliš horká nebo studená je špatně.


Každá srst je jiná

Stejně jako kvalita lidských vlasů se liší i kvalita psí srsti. O pejscích s kudrnatou srstí se říká, že nelínají a proto jsou tzv. bezúdržboví. To ale není tak úplně pravda - i takový pudl líná, i když trošku jinak. Chloupky se mu uvolňují méně, ale zato během celého roku. Pravdou je, že moc nepadají na zem, ale ulpívají v jeho kožíšku. Proto se doporučuje pejsky s tímto typem srsti kartáčovat a česat denně. Jinak může dojít k tomu, že jejich srst nenávratně zplstnatí. Starat se musíme i o pejska s krátkou srstí (například dobrman). K této péči nám dobře poslouží speciální gumové rukavice na česání a nebo kartáč s měkkými hroty. Dalším typem je srst hedvábná, kterou se honosí například afgánští chrti nebo jorkšírové. Srst je velmi náchylná na nečistoty a zacuchávaní se, a to zejména ve oblasti slabin a za ušima. Chlupáče proto česejte několikrát denně a používejte k tomu řídký hřeben. Poté srst jemně dokartáčujte. Hrubosrsté pejsky (třeba knírače nebo jezevčíky) kartáčujte kovovým kartáčem. Vzhledem k tomu, že u těchto pejsků nedochází ke klasickému línání, je péče o ně trošku složitější. Speciální úprava jejich srsti se nazývá trimování. Jedná se o vytrhávání odumřelého kožíšku, který by sám od sebe nevypadal. Díky této péči se pak srst stává ještě hrubší a tím i odolnější vůči okolním vlivům. Po trimování nezapomeňte vašeho pejska pořádně vykoupat - při této činnosti se totiž otevírají póry na jeho kůži a dostává se do nich špína a mastnota, která může způsobit zánět. Za zmínku dále stojí i dlouhá srst, kterou se pyšní například kolie. Péče o tyto chlupáče bývá náročnější - je třeba je vyčesávat denně, aby nedošlo k zacuchání chloupků. K tomu jsou ideální řidší kovové hřebeny a kartáče s delšími štětinkami.

Učte ho od malička

Jak již bylo řečeno, ne u všech pejsků je pravidelná koupel nezbytná. To samé pak platí i u vyčesávání nebo dokonce stříhání srsti. Nicméně je dobré ho na tyto procedury navykat už od štěňátka, abyste se později vyhli situacím, kdy se bude váš chlupáč obyčejnému česání zoufale bránit. Při koupání dlouhosrstých pejsků se doporučuje použít šampon zabraňující zplstnatění jejich kožíšků a poté kondicionér s jojobovým či kokosovým olejem, který usnadňuje rozčesávání. Na trhu jsou ale k mání například i šampony podle barvy srsti, pro poškozenou hřívu či pro krátkosrsté nebo hrubosrsté jedince.


Vyvážený jídelníček je důležitý

Kromě manuální péče o srst vašeho miláčka je důležitý i jeho vyvážený jídelníček. Pokud má váš chlupáč srst nevzhlednou a nepřirozeně matnou nebo jeho kůže šupinatí více než je běžné, něco je špatně. To může být reakcí na stravu s nízkým obsahem vitamínů a bílkovin. Pro celkové zdraví vašeho pejska se vyhněte krmivům s vysokým podílem soli, ochucovadel a umělých barviv. Velmi dobře mu naopak uděláte lososovým olejem, který je bohatý na mastné kyseliny, aktivně podporuje celkovou imunitu a na kvalitu srsti má blahodárné účinky. Olej stačí pejskovi přidat do krmiva nebo vody. Dalším doplňkem, který bude mít na srst vašeho miláčka blahodárné účinky, je klasické pivovarské kvasnice. Ty jsou bohatým zdrojem vysoce stravitelných bílkovin a obsahují důležité aminokyseliny, vitaminy skupiny B, minerální látky a stopové prvky, které pozitivně působí na kvalitu srsti vašeho miláčka. Mimo to mají také dobré účinky na reprodukci a správný růst štěňat a nebo protiprůjmový efekt.


Vyzkoušejte barfování

Pravdou je, že ani ta nejvíce prémiová značková krmiva nemusí být pro vašeho pejska tím nejlepším. Největší problém tkví v tom, že granule v sobě mají garantované určité množství živin a vitamínů, které se ale může po několika měsících ve skladu z potravy vytratit. Dalším problémem pak může být i žluknutí tuků v granulích, použité konzervant a nevhodná nestravitelná pojiva, která jednotlivé granuly drží pohromadě. Mnoho psích majitelů proto přechází k tzv. barfování, tedy krmení čerstvým masem, které je vhodné zejména pro pejsky se špatnou kvalitou srsti. I zde si ale dávejte pozor - ne každému chlupáčovi může tato strava sednout.

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO