DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Jak vybrat jméno pro pejska


Všechna štěňátka jsou tak roztomilá! Úplně si říkají o to, abychom jim říkali Čumáčci, Bobíci nebo Šmudlíčci, ale co až nám z nich vyroste dospělý pes?

Vybrat jméno pro nového kamaráda a nového osudového parťáka je vždycky náročná činnost. K pejskovi by mělo jméno sedět, mělo by být snadno zapamatovatelné, dobře by se mělo vyslovovat a hlavně byste ho měli mít rádi. Máme pro vás proto několik rad, podle čeho takové perfektní psí jméno vybrat.


V krátkosti je síla

Pokus máte dlouhé jméno, nebo znáte někoho s dlouhým jménem, určitě víte, že se jeho jméno vždycky zkracovalo. Z Veroniky byla Verča, z Anastázie Stázka a Miroslavovi nikdo neřekl jinak než Míla. Stejně tak tomu platí i u zvířátek. Možná by se vám líbilo mít pejska pojmenovaného Sir Veronikus, ale dovedete si představit na něj tak volat? Psí jména se snažte držet do dvou slabik a pokud vám to přeci jen nedá, vymyslete k oficiálnímu dlouhému jménu nějakou krátkou přezdívku (např. Alexandr – Alex). Krátká jména jsou snazší nejen pro páníčky, ale i pro pejsky – lépe se jim rozeznávají mezi povely a ostatními slovy.


Několik krátkých oblíbených psích jmen:

Jednoslabičné: Max, Leo, Jack, Tom, Rex, Ada, Amy, Mia, Ted, Neo, Kid, Ben, Bax, Bob, Alf, Fox, Ďas, Čert, Bert, Dak, Brok, Bobo, Ron, Ray, Sam,

Dvojslabičné: Bella, Lucy, Andy, Molly, Lola, Coco, Žofka, Žofí, Lara, Kiki, Nero, Fíbí, Poppy, Miky, Baron, Aron, Nela, Niky, Bobík, Viky, Lajka, Besi


Originalita není na škodu

Nevybírejte pro pejska jméno, které mají všichni pejskové v okolí, nevybírejte ani takové, které jsou lidské a jmenuje se tak vaše kamarádka, maminka, dcera, nebo váš manžel. Může být v něčem výhodné zavolat “Pepo” a myslet tím oba “Pepy” – jak pejska, tak manžela, ale pro psa může být matoucí, pokud manžela oslovuje, ale jeho si nevšímáte. Stejně byste si měli dát pozor se jmény, která se podobají jiným slovům (např. ano/Anna.)

Pokud máte jiné domácí mazlíčky, jméno by se nemělo podobat ani jménu jiného domácího mazlíčka – Bob a Pop nejsou dobrá jména pro dva psí kamarády, i když se dobře pamatují a dohromady zní dobře, pro pejsky mohou být matoucí.


Věci, které milujete

Protože chcete, aby vám váš psí parťák byl sympatický nejen svoji povahou, vzhledem, ale i jménem, zkuste jméno vybrat podle toho, co máte rádi. Může jít o film, knihu, hru, hudbu, píseň, květinu nebo třeba jídlo. Jen dejte pozor, aby vám vybrané jméno konstantně nevyvolávalo nežádoucí chutě.


Několik příkladů:

Film: Tenet, Tita (Titanic), Black (Black Panther), Rocky, Kill/Bill

Kniha: Krysa (Krysař), Faja, Mlok (Válka s mloky)

Hra: Doom, Halo, Fifa, Mario, Crash, Sine, Apex, Zelda

Hudba: Rock, Pop, Blues, Flute (angl. flétna), Trubka, Viola

Píseň: Jožin (Jožin z bažin), Burák (Buráky), Whisky (Bedna od whisky), Ari (Arizona)

Květina: Daisy (angl. sedmikráska), Lily (ang. lilie), Astra, Mák

Jídlo: Čoko, Řepa, Sushi, Kokos, Kari, Kiwi, Liči

Jak můj pejsek vypadá, jak se chová

Pokud jste si přinesli domů štěňátko, nebo si pro něj teprve pojedete, pravděpodobně nevíte, jak se bude chovat. Přesto můžete jméno vybrat podle toho, jak na vás na první pohled působí jeho vzhled, nebo jak si přejete (anebo naopak nepřejete), aby se choval.


Podle povahy: Rváč, Slinta, Brumla, Mazel, Mazlík, Šmudla, Chrup

Podle vzhledu: Eben, Zlata, Albie, Snížek, Uhlík, Dark (angl. tmavý), Ušák, Chlup, Dráp, Tesák


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO