DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Jak uklidnit psa během Silvestra


Víte, jak postupovat, aby se váš pejsek cítil i během ohňostoje bezpečně?

Už jsme si řekli, že pro pejsky mohou být vánoční svátky stresující, ale nejhorší ze všeho toho stresu bývá Silvestr a s ním i tradiční ohňostroj. Ačkoliv pro člověka to může být krásná podívaná, pro pejsky jsou to pouze děsivé rány a také odporný smrad (jistě si vybavíte, že ani vám síra z ohňostroje příliš nevoní). Jak se tedy na Silvestr připravit a zajistit jej příjemný i pro vašeho psího kamaráda?


1) Nechte pejska v bezpečí

Pokud plánujete jet/jít někam, kde bude hluk, kde bude ohňostroj a petardy, zvažte zda nebude pro vašeho pejska lepší, když jeden večer počká u vašich přátel, rodiny, ve psím hotelu, nebo u sebe doma s psí Hrdinkou.


2) Zajistěte pejskovi bezpečné místo

Chcete být s pejskem, ale v blízkosti vašeho bydliště je i přesto spousta hluku? Zajistěte pro pejska klidné a tmavé místo, do kterého si bude moci zalézt. Ideální je místnost bez oken, vyrobit ale pejskovi můžete i velkou skrýš z krabice nebo z dek. Pokud je to možné zatáhněte závěsy, záclony, nebo žaluzie a během večera neotvírejte okna.


3) Pejska respektujte

Každý páníček to se svým pejskem myslí dobře, přesto pokud pejsek zaleze pod gauč, za skříň, nebo za pračku, někteří z nás by možná napadlo pejska vyndat a dát si ho na klín, aby se tam chudinka tak nemačkal. Vždyť vy ho přece ochráníte. To je ale chyba!

Pokud pejsek skutečně zaleze na nějaké takové těžce dostupné místo, nechce jej tam, má tam svůj klid a cítí se tam dobře. Pomoci mu můžete například tím, že mu přinesete misky s vodou, případně i s jídlem (ačkoliv většina psů během stresu nejí). Někteří pejskové se během ohňostrojů ani nenapijí, určitě je do toho ale nenuťte, uvidíte, že až hluk skončí, pejsek sám vyleze a napije se.


4) Nestresujte se

Pejskové vycítí, když se jejich páníček necítí dobře, nebo když se něco děje. Pokud

se začnete stresovat, kvůli tomu, že pejsek nejí a nepije, kvůli tomu, že je venku moc velký hluk, nebo kvůli něčemu jinému, pejsek to pozná. A můžete jej tím vystresovat o to víc.


5) Zajistěte pejskovi příjemné prostředí

Nechte hrát nějakou uklidňující hudbu, nebo zapněte televizi (ale nepouštějte válečné filmy). Buďte “celá smečka” pospolu – spousta pejsků ocení, když si bude moci mezi vás vlézt na gauč, nebo do postele. Pořiďte mu nějakou novou hračku, nebo kousací kost, aby se během hluku zabavil a zapomněl na něj (pejsek přece nemusí dostat všechny dárky hned na Vánoce).
6) K odbourání stresu vypomohou i suplementy

Existuje mnoho doplňků, které pomohou stresujícím se pejskům během Silvestra. Doporučuje vám ale nejprve zkoušet podpůrné přípravky, než sáhnete po lécích. Doplňky na bylinkové bázi (např. vůně levandule, kozlíku...) jsou šetrnou metodou, která v kombinaci s opatrností majitele (viz. předchozí body) většině pejskům stačí. Dále můžete zkusit vsadit na feromony (lze je zakoupit jako difuzér, nebo jako obojek). Pokud ani bylinky, ani feromony nepomohou, zajděte se poradit se svým veterinářem, předepíše vám léky, kapky, gel nebo uklidňující sedativa.Nikdy nepodávejte psovy uklidňující léky bez konzultace s veterinářem! Mohli byste mu ublížit.

7) Zvykejte pejska

Pejska na ohňostroj můžete postupně naučit – použijte zvuk ohňostroje jako zvukovou kulisu pro běžné denní činnosti. Důležitou roli tu hraje intenzita zvuku – první je třeba pouštět tyto nepříjemné zvuky potichu, postupně, pokud na to pejsek bude dobře reagovat, můžete zvuk zesilovat. Ve výcviku by měly hrát roli pamlsky, které následně mohou pomoci i při skutečném ohňostroji. Pokud je pejsek ještě mladý, můžete jej vzít s tímto problémem i na cvičák, psi se tam totiž učí snášet dokonce i zvuk výstřelu.


Nikdy nenuťte pejska si “zvykat” na ohňostroj během ohňostroje, když se zcela evidentně bojí! Zvykání musí vždy probíhat postupně.


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO