DOGIO MAGAZÍN

  • Hana Moualla

Jak se psi orientují v prostoru?


orientační smysl psů

Základní orientační psí smysly znáte – čich, chuť, zrak, sluch a hmat. Ale slyšeli jste někdy o magnetorecepci? Jak mohou zvířata využívat pro orientaci v prostoru magnetické pole Země?

Čichám, čichám člověčinu


Není tajemstvím, že zrak není nejsilnějším ze smyslů u psů. Přesto se mohou dobře orientovat zejména za šera. Barev vnímají méně než člověk. Psi dobře pozorují pohybující se objekt i na větší vzdálenosti. Čenich funguje podobně jako tepelné čidlo a díky Jakobsonově orgánu (má ho řada živočichů na patře) rozliší chuť i pach látek do detailu. A to včetně drobných informací zachycených ve výměšcích rozmístěných ve volném prostoru. Psi si tak mohou předávat i informace o svém sociálním postavení ve smečce.


Jak se řídí hmatem a sluchem


Na čenichu (který je jedinečný svým tvarem jako otisk prstu u člověka) mají fousky, které jim dopomáhají s prostorovou orientací. Fungují jako hmatové čidlo. Psi mají vysoce vyvinutý sluch, umí rozlišit frekvence přibližně jednou tak vysoké než mladý zdravý člověk. K tomu jim pomáhá také ušní boltec, který je pohyblivý a směruje zvuk do zvukovodu.


Změny magnetického pole Země a psi


Není tajemstvím, že má řada zvířat - myškující lišky, jeleni nebo skot (a také psi) určitou citlivost na drobné změny v magnetickém poli Země. Vědci ze Západočeské Univerzity (Fakulta lesnická a dřevařská) ve spolupráci s Univerzitou v Essenu se magnetickou orientací zvířat zabývají již nějakou dobu. Psi prý preferují nasměrování těla v severojižní ose (v době, kdy je magnetické pole klidné).


Psí kompas v terénu


Je to vysvětlení pro to, že pes najde cestu zpátky ke svému pánovi, i když se od něj v terénu vzdálí i na velké vzdálenosti? Psi prý kombinují dva přístupy – návraty cestou, kterou přicházeli a kompasový běh. Kompasový běh prý zvyšoval efektivitu návratu psů ve studii. Nejzajímavější je, že pro tuto dovednost nebyla rasa nebo velikost psa směrodatná.


Tento výzkum může posunout hranice našeho chápání přírody. A možná nás mohou naši psi zahanbit, protože hrdě spoléháme na zrak, zatímco se nabízí nespočet variací zpracovávání smyslových podnětů…


Foto: Annie Theby, Unsplash.com

Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO