DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Jak poznám, že mě pes miluje?


Je to jasné, vy a váš pes jste spřízněné duše. Poznáte ale všechny jeho projevy lásky?

Přemýšleli jste někdy o tom, co všechno mohou být projevy psí lásky? Možná vás množství způsobů, jakými pejsci dávají najevo svou lásku, překvapí. Jde totiž nejen o zcela zjevné projevy, ale i takové, které na první pohled nejsou třeba vůbec jasné a mohly by na vás působit dokonce spíš jako zlobení než jako projev lásky.


Udržování a navazování očního kontaktu

Když vám je někdo hodně blízký a máte ho rádi, je pro vás udržování očního kontaktu příjemné – a stejně to mají i pejsci. Pokud na vás pejsek často kouká a udržuje s vámi oční kontakt znamená to, že s vámi má velmi blízký vztah. V našem, ale i v psím mozku během takového důvěrného očního kontaktu probíhá dokonce neurochemická reakce, která tvoří tzv. “hormon důvěry” – oxytocin. Jde o stejný hormon, který je vylučován tělem pro zmírnění stresu, při seznamování, nebo při vzniku “vazby” mezi matkou a dítětem.


Pes se o vás opírá

Pokud se vás pes dotýká a opírá se o vás na návštěvu nebo venku, když se něčeho bojí, znamená to, že vás miluje a že vám plně důvěřuje, že jej ochráníte. Když se o vás opře doma a pak usne, je to proto, že se tak cítí bezpečně, a proto velmi komfortně.


Spaní ve vaší blízkosti

Pes vám chce být nablízku a spát u vás ať už je den, nebo noc. Pokud u vás pes spí, můžete si být jisti, že je vám zcela loajální a jste pro něj vším.


Je šťastný, když přijdete domů

Každý pejsek má na to nějaký jiný svůj rituál, ale pokud vás pejsek vítá u dveří, můžete si být jisti, že je je skutečně nadšený, že jste se mu vrátili. Někteří pejsci skáčou, jiní štěkají a vyjí, další vám chtějí olízat celý obličej, nebo je tu i skupina těch, co vám přinesou na uvítanou svojí oblíbenou hračku.

Jsou i pejsci, kteří se radostí, z toho, že vás vidí mohou pomočit. Není to proto, že by byli špatně vychování, nebo proto, že by byli nemocní, je to naopak velmi typické pro štěňata, ale výjimečně se to stane i dospělému pejskovi.


Poznámka redakce: Pokud máte pejska z útulku, nebo zachráněného z ulice, může vám tím dávat najevo svou submisivitu po nepříliš šťastných zážitcích. Dejte tomu čas, až si pejsek bude v novém domově jistý a bude vám zcela oddaně věřit, že už ho do ničeho ošklivého nedáte, pravděpodobně to samo přejde. Pokud chcete mít přece jen jistotu, že je vše v pořádku, nebojte se obrátit na veterináře.


Krade špinavé prádlo a boty

Pokud vás pejsek miluje, miluje i vaše tělesné pachy. Ať už vám to připadá všelijak zvláštní, pro psa je to přirozené. Nemůžete se proto na něj zlobit pokud ukradne vaši tenisku a “navásá” z ní vůni, nebo se dostane do koše na prádlo a ožužlá vaše ponožky.

Pokud se chcete těmto projevům lásky vyhnout, zajistěte pejskovi dostatek hraček na kousání, občas mu dejte něco vašeho a starého, abyste mu udělali radost. A nezapomeňte zajistit botník i koš se špinavým prádlem.


Tip: Pokud pejsek špatně zvládá zůstávat doma sám, nechejte mu na mazlení propocené tričko, nebo ponožky.


Chodí vás kontrolovat

Pokud s vámi neleží pejsek celý den a nedrží se u vaší nohy, ještě neznamená, že vás nemiluje. Jsou pejsci, kteří mají rádi svůj klid, ale na svého milovaného pána dávají pozor na dálku. Může to být pozorování vás z jiné místnosti, nakouknutí, co zrovna děláte, když se jde napít, nebo jiná náhodná “kontrola”.


Když slyší vaše jméno, je šťastný

Pejsci jsou chytrá stvoření, naučí se proto nejen své jméno, ale brzy pochopí i jména svého páníčka, nebo své rodiny. Pokud je jméno jejich milovaného člověka řečeno, začne se pejsek na člověka těšit a je nadšený, protože si na něj vzpomněl.


Vyděsí se, když si lehnete

Někteří pejskové jsou vyděšení, štěkají, lížou vám obličej, nebo vás tahají za oblečení, když si jdete dát odpoledního šlofíka, nebo si lehnete na zem. Pejsek se totiž v takovém případě může bát, že se vám něco stalo a snaží se vás probrat, aby se ujistil, že jste v pořádku. Pokud něco takového váš pejsek dělá, můžete si být 100 % jistí, že vás váš pejsek miluje.


Ochraňuje celou rodinu

Pejskové, kteří žijí s rodinou, většinou milují celou svou rodinu a chtějí, aby byla pohromadě, protože tak se nejlépe chrání. Takoví pejskové špatně snáší, když má některý z členů rodiny někam odejít.


Odlišná obličejová mimika

Někteří pejsci se jinak tváří, když se dívají na svého milovaného páníčka a když se dívají na někoho jiného. Tato změna v tváři je nejvíce patrná v oblasti obočí.


Chce se s vámi podělit

Nosí vám váš pes často hračky? Nebo vám občas nosí dokonce i jídlo? Pak je to známka toho, že vás miluje a záleží mu na vás. Chce se tím postarat, že budete mít rovněž všeho dost jako má on.


Pozná, že jste smutní

Pejskové se zvlášť silným poutem ke svému páníčkovi velmi dobře poznají, když se páníček necítí dobře. Snaží se ho proto všemi způsoby rozveselit a potěšit.


Mazlí se

Stejně jako dlouhé dívání se do očí, opírání se o vás, i mazlení vyvolává pozitivní pocity a rozvíjí hluboké pouto mezi majitelem a pejskem. Pejsek ho vyhledává (podobně jako my lidé), jen pokud je mu to příjemné a pokud se díky tomu cítí dobře – a to bývá právě s lidmi, které miluje.


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO