DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Jaké psí plemeno se pro mě hodí?


Všichni pejskové jsou krásní, ale každé plemeno je povahově úplně jiné... Které se hodí právě pro vás?

Na světě je více jak 350 oficiálních psích plemen. Některá jsou známější, jiná jsou méně známá, může to být proto těžké si mezi všemi těmi plemeny vybrat takového pejska, který k vám do domácnosti sedne. Nezáleží jen na tom, jak máte velký byt, zahradu, nebo zda si chcete adoptovat štěně či dospělého pejska, důležité je také pochopit, že ne každý pejsek se bude hodit k vašemu životnímu stylu. Vytvořili jsme pro vás několik skupin a vybrali několik nejznámějších plemen, abyste to s rozhodováním měli o něco snazší.

Psi pro páníčky s aktivní životním stylem

Pokud máte rádi chození na dlouhé procházky, často jezdíte na dlouhé výlety, horské túry, pod stan, nebo na vodu, určitě oceníte pejska do nepohody, který si pobyt venku s vámi užije a nezalekne se ani dlouhého výstupu, nebo nepřízně počasí.

Dívat byste se měli v tomto případě po středních, nebo velkých plemenech – malé plemeno by bylo brzy unavené, může mu být na cestě zima, nebo naopak horko a ani jeho kostra není stavěna na zvládání dlouhých výletů, nebo náročného terénu. Existují ale i samozřejmě malé psí výjimky, kterými jsou například jack russell teriér nebo trpasličí pinč.

Velká a střední plemena pro aktivní páníčky jsou například: border kolie, rhodéský ridgeback, německý ovčák, australský ovčák, německý krátkosrstý ohař, bernský salašnický pes, sibiřský husky, pudl velký a střední, dalmatin, labrador, zlatý retrívr, knírač, bedlington teriér.


Psi pro nenáročné cestovatele

Pokud jezdíte často pracovně pryč, nebo hodně cestujete, ale zdržujete se spíše po městech, nebo na plážích, možná by pro vás mohli být vhodní malí pejsci, kteří se rádi nechají nosit a ve skrytu tašky nebo batůžku pozorují okolí. Zdá se to neskloubitelné s pejsky, ale yorkshirský teriér, nebo maltézský psík do tohoto popisu výborně sedí – roli tu hraje ale i výcvik a povaha.Psi pro časově vytížené páníčky

Každý pes potřebuje svého páníčka, pejskové jsou společenská stvoření. Přesto ale existují pejsci, kteří páníčkovu vytíženost snesou lépe než jiní, ředit k nim můžeme aljašského malamuta, ruského chrta a šarpeje.


Tip: Společnost můžete pejskovi můžete částečně vynahradit například pořízením psího kamaráda, nebo objednání pravidelného hlídání a mazlení na stránkách dogio.

Psi, kteří milují domov i páníčka

Pokud pracujete z domova a hledáte pejska, který zastane vašeho kolegu, přítele i šéfa, mohly by vám vyhovovat malá plemena jako jsou pomeranian, čínský chocholatý pes, francouzský buldoček, mops, bígl, americký kokršpaněl nebo pekingský palácový psík. Možná vás překvapí, že někteří domácí prckové umějí velmi dobře hlídat a upozornit na neznámý zvuk, nebo nečekaného hosta – řadíme mezi ně například čivavy a toy pudly.Mopsíci vždycky ocení mazlení, válení se na gauči a pusinky na plochý čumáček.


Psi pro sociálně aktivní páníčky

Možná rádi chodíte mezi lidi, máte hodně přátel a s pejskem chcete jezdit na akce a srazy, kde se vyskytuje hodně lidí. V takové případě určitě nemůžete mít pejska, který se bojí cizích lidí, nebo je na cizí dokonce agresivní.

Vsadit ale můžete na plemena jako anglický a irský setr, labrador, zlatý retrívr, bígl, sibiřský husky, bišonek či mops.


Psi do bytu i do města

Máte byt uprostřed města a nejste si jistí, zda byt a jeho okolí bude stačit vašemu psímu kamarádovi ke štěstí? Nebojte, máme pro vás i výčet psích plemen, kteří si váš byt a život ve město dokáží užít: king charles španěl, havanský psík, opičí pinč, čivava.


Psi, kteří mají rádi děti

Téměř každý pejsek si může zamilovat i zprotivit děti. Přesto existují pejskové, kteří jsou svojí láskou k dětem pověstní. Jde o plemena jako bígl, německý boxer, labrador, bernardýn, mops, případně jezevčík, ten je ovšem vhodný spíše pro starší děti.


Psi pro páníčky s alergií

Všichni pejsci mají ve slinách alergen, přesto se najdou taková plemena, která vyhovují i lidem s alergií. Alergenu produkují tito psi buďto méně, nebo (téměř) nelínají. Jsou jimi: knírač, pudl, bišonek, bedlingtonský teriér, kerry blue teriér a portugalský vodní pes.


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO