DOGIO MAGAZÍN

  • Valerie Šťástková

Fakta o psech, která vás překvapíMysleli jste si, že vašeho čtyřnohého kamaráda znáte dobře jako své boty? A víte, kde se potí? Nebo jak chytrý ve skutečnosti je? Vybrali jsme pro vás pár zajímavých psích faktů, které překvapení nejen pejskařské začátečníky, ale také zkušené chovatele.

1. Psí čich

Psí čich je naprosto jedinečný a ještě aby ne – oproti lidem, kteří mají pro čich něco kolem 5 milionů receptorů jich psi mají dokonce 300 milionů! Proto psi dokáží pomocí čichu poznat a vystopovat lidi, peníze, návykové látky a někteří se mohou naučit odhalit také zdravotní potíže.


Zajímavost navíc: V roce 2006 byla provedena studie, ve které byli psi učini k rozpoznání rakoviny u člověka pomocí vzorků dechu nemocných. Po výcviku byli psi schopni rozpoznat onemocnění s 88% přesností, pozdější experimenty zaznamenaly ještě přesnější výsledky s použitím vzorků krve – až 97% přesnost!


2. Psi se potí jinde než lidé

Určitě jste si například v létě všimli, že psi dýchají s otevřenou tlamou a vystrčeným jazykem – to jim pomáhá odpařovat vodu a tím se ochladit. Jak je to ale s potem? Pokud byste hledali psí pot pod packami, nebo za krkem jako u nás, u lidí, nic byste tam nenašli. Psi se totiž potí na packách. Pot na packách ale téměř neslouží k ochlazení – pot na packách totiž psům pomáhá stopovat trasu, kterou ušli, nebo kterou se vydali i jiní psí přátelé.


Poznámka redakce: Je důležité dbát na dostatečné chlazení pro psa (např. pomocí chladících podložek) během horkých dnů.


3. Psí uši

Pravděpodobně víte, že psi mohou slyšet větší frekvenční rozsah než my lidé, ale věděli jste, že mohou zaslechnout zvuk z větší vzdálenosti než člověk? Proto byli psi a stále jsou nepostradatelní při lovu, záchranných akcích, nebo při střežení pozemku.

Zajímavost navíc: Psí ucho tvoří 18 svalů. Díky tomu dokáží psi natočit uši tak, aby slyšeli i ty nejvzdálenější a nejslabší zvuky.


4. Chytří jako lidské dítě

Studie ukázaly, že průměrný pes se dokáže naučit kolem 160 slov a gest, což odpovídá inteligenci dvouročního dítěte. Co je ale opravdu pozoruhodné – psi se slova a gesta dokáží naučit mnohem rychleji a pracovat s nimi mnohem efektivněji, jak dvouroční dítě. Navíc některá plemena (jako border kolie či pudl) se dokáží naučit až 250 slov!


Zajímavost navíc: Psi se rovněž umí naučit počítat do pěti a mají základní představu o aritmetice – dokáží si všimnout chyb v jednoduchých příkladech jako 1+1=3 či 1+1=1.


5. Třetí víčko

Možná vás překvapí, že váš čtyřnohý parťák nemá na očích pouze dvě oční víčka, ale rovnou tři! Třetí víčko neboli mžurka je tenká blána, která se při zavření okna natahuje od vnitřního koutku oka přes oko. Mžurka pomáhá chránit oko před fyzickým poškozením či prachem a pomáhá oko vyčistit směrem k rohu oka.


Zajímavost navíc: Třetí víčko mají také jiná zvířata – např. kočky, lední medvědi, klokani, nebo bobři a tuleni.


Sledujte náš příběh

facebook@3x.png
instagram-sketched@3x.png
youtube-2@3x.png
twitter@3x.png

O SLUŽBĚ

Často kladené otázky
Obchodní podmínky

O LAZYFRIDAY DOGIO

Pracuj s námi
Kontakty

POTŘEBUJETE PORADIT?

Zavolejte nám na:
+420 775 898 888

Jsme tu pro vás každý den:

PO-PÁ: 08:00 - 20:00
SO-NE: 10:00 - 16:00

MAGAZÍN LAZYFRIDAY DOGIO